poniedziałek, 13 stycznia 2014

DZIEŃ SKUPIENIA dla Kapłanów i Sióstr Zakonnych



 
 
DZIEŃ SKUPIENIA



***





1stycznia 2014 A. D. - wtorek

w Różynie

prowadzi Ks. Jurij Małecki, proboszcz
Gajsyna

***




Plan Dnia Skupienia

10:00 – VENI CREATOR na rozpoczęcie Dnia SkupieniaJutrznia 
10:30 – śniadanie
11:15 – Konferencja
Anioł Pański
Godzina Czytań i Godzina w ciągu dnia 
obiad
obrady 
15:00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
Koronka do Bożego Miłosierdzia
 (możliwość Spowiedzi Świętej)
Nieszpory
TE DEUM na zakończenie Dnia Skupienia


* * *

piątek, 6 września 2013

спільнотa Баптистів у Ружині

17 серпня 2013 р. в суботу ми мали можливість відвідати наших братів протестантів-баптистів в Ружині. На запрошення пастора Володимира разом з нашими Сестрами монахинями з С. Юстиною та С. Розою ми побували в храмі баптистів. Там нас дуже гарно і сердечно прийняли, ми спільно молились, співали, а також довший час розмовляли і ділились кожний своїм досвідом віри. З цілого серця дякуємо спільноті Баптистів у Ружині за їхню сердечність і завжди чекаємо у нашому храмі Божого Тіла. Нехай Добрий Бог Вам благословляє, а Пресвята Діва Марія завжди Вас провадить до Ісуса.






sobota, 27 lipca 2013

Okólnik 2/2013

Okólnik  2/2013
 do użytku wewnętrznego
( od 1 kwietnia do 30 czerwca  2013 roku )


I. Decyzje

1.      Tegoroczne rekolekcje zakonne dla paulińskich Ojców i Braci odbędą się w następujących terminach:
I seria: 23-28 września br. – w Łukęcinie
                                   – rekolekcjonista: O. dr Samuel Karwacki OSPPE
II seria: 21-26 października br. – na Bachledówce
                                   – rekolekcjonista: Ks. prof. dr hab. Jarosław Popławski
            III seria: 4-9 listopada br. – na Jasnej Górze
                                   – rekolekcjonista: Ks. prałat dr Jan Sikorski

  1. Pismem z dnia 4 kwietnia 2013 r. Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki inkardynował z dniem 7 kwietnia 2013 r. O. Bartłomieja Wiktora Goluba do diecezji lwowskiej.

  1. Pismem z dnia 23 kwietnia 2013 r. Ks. Bp Gregor Maria Hanke OSB inkardynował z dniem 1 kwietnia 2013 r. O. Adama Czesława Kubalskiego do diecezji Eichstätt.

  1. Na sesji Definitorium generalnego w dniu 01 czerwca br., br. Michał Piszczyk został dopuszczony do złożenia profesji wieczystej oraz przyjęcia święceń diakonatu. Uroczystość złożenia profesji wieczystej została zaplanowana na dzień 25.07.2013 r. podczas Mszy św. w Mariupolu na Ukrainie.

  1. Pismem z dnia 20 czerwca br. N.O. Generał Izydor Matuszewski wyraził zgodę na erygowanie Bractwa Aniołów Stróżów przy parafii Narodzenia Błogosławionej Dziewicy Maryi w Sveticach na Chorwacji, a następnie przy wszystkich paulińskich domach zakonnych na Chorwacji. Jednocześnie zatwierdził ad experimentum na okres trzech lat przedłożony Statut Bractwa, l.dz. 197/13.

  1. Pismem z dnia 21 czerwca br. N.O. Generał nie wyraził zgody na podjęcie przez O. dr Henryka Ćmiela prowadzenia wykładów i zatrudnienia w jakiejkolwiek formie na Akademii Polonijnej w Częstochowie, l.dz. 198/13.

  1. W dniu 30 czerwca br. O. Jarosław Adamski przyjął i podpisał reskrypt dyspensy od obowiązków wynikających z przyjęcia święceń prezbiteratu wystawiony przez Kongregację ds. Duchowieństwa w dniu 14.06.2013 r., Prot.N.20130060/S. Jednocześnie został zwolniony z celibatu i profesji wieczystej oraz utracił stan duchowny.


II. Nominacje i przeniesienia

Ojcowie:

  1. Błasik Andrzejskierowany do klasztoru we Włodawie z dniem 26.05.2013 r., l.dz. 124/13.

  1. Czyżewski Piotrprzeniesiony z klasztoru w Wielgomłynach do klasztoru w Rzymie na Prima Porta z dniem 17.08.2013 r., l.dz. 166/13.

  1. Dzodz Marekprzeniesiony z Prowincji Niemieckiej na Jasną Górę z dniem 01.09.2013 r., l.dz. 137/13.

  1. Flader Łukaszskierowany do klasztoru we Włodawie z dniem 26.05.2013 r., l.dz. 123/13.

  1. Frączek Jacekprzeniesiony z klasztoru w Oporowie do klasztoru w Leśniowie z dniem 01.08.2013 r., l.dz. 168/13.

  1. Gołębiewski Jacekprzeniesiony z klasztoru św. Barbary w Częstochowie do klasztoru w Oporowie z dniem 01.08.2013 r., l.dz. 170/13.

  1. Gomółka Piotrprzeniesiony z domu zakonnego w Acquasanta do domu zakonnego w Ravennie we Włoszech z dniem 09.09.2013 r., l.dz. 171/13.

  1. Greiner Martin – zgodnie z decyzją powziętą na sesji Definitorium generalnego w dniu 27 października 2012 r. wydalony z Zakonu. Dekret potwierdzony przez Kongregację Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (Prot. N. 41803/2011 z dnia 27.02.2013 r.). Dekret dostarczono 29.03.2013 r.

  1. Gronowski Dariuszprzeniesiony z klasztoru na Prima Porta w Rzymie do domu zakonnego przy Via Alcamo w Rzymie z dniem 01.10.2013 r., l.dz. 165/13.

  1. Kielczyk Krzysztofprzeniesiony z klasztoru we Włodawie do domu zakonnego w Yuste w Hiszpanii z dniem 26.08.2013 r., l.dz. 143/13.

  1. Kielech Jerzy – zgodnie z decyzją powzięta na sesji Definitorium generalnego w dniu 1 czerwca br. mianowany Przełożonym klasztoru nowicjackiego w Leśniowie na drugą trzyletnią kadencję z dniem 04.07.2013 r., l.dz. 200/13.

  1. Kręgiel Łukaszskierowany do klasztoru w Wielgomłynach z dniem 19.08.2013 r., l.dz. 121/13.

  1. Łącki Marekprzeniesiony z Jasnej Góry do domu zakonnego w Błotnicy z dniem 01.06.2013 r., l.dz. 126/13;
– dnia 17.06.2013 r. anulowano poprzedni dekret z dnia 25.05.2013 r., l.dz. 126/13; l.dz. 191/13.

  1. Maziarka Bartłomiejskierowany na Jasną Górę z dniem 01.07.2013 r., l.dz. 125/13.

  1. Pacan Michałprzeniesiony z domu zakonnego w Ostravie w Republice Czeskiej do klasztoru św. Barbary w Częstochowie z dniem 16.07.2013 r., l.dz. 167/13.

  1. Oskwarek Grzegorzskierowany do domu zakonnego w Trnavie na Słowacji z dniem 28.08.2013 r., l.dz. 122/13.

  1. Stanikowski Piotrprzeniesiony z klasztoru w Ravennie we Włoszech do klasztoru we Włodawie z dniem 19.08.2013 r., l.dz. 169/13.

  1. Staszak Grzegorzprzeniesiony z klasztoru we Wrocławiu do klasztoru w Oporowie z dniem 18.08.2013 r., l.dz. 138/13.
pozostaje w klasztorze we Wrocławiu. Równocześnie anulowano poprzedni dekret z dnia 18.08.2013 r., l.dz. 138/13, l. dz. 172/13.

  1. Szymański Robert – zgodnie z decyzją powzięta na sesji Definitorium generalnego w dniu 1 czerwca br. mianowany Przełożonym domu zakonnego w Belabo w Kamerunie na drugą trzyletnią kadencję z dniem 29.08.2013 r., l.dz. 209/13.

  1. Tkaczyk Pawełprzeniesiony czasowo z domu zakonnego w Błotnicy na Jasną Górę z dniem 01.06.2013 r., l.dz. 127/13.
pozostaje w domu zakonnym w Błotnicy. Równocześnie anulowano poprzedni dekret z dnia 25.05.2013 r., l.dz. 127/13; l.dz. 192/13.


Bracia:

  1. Wójcik Marcinzwolniony z pracy w Nuncjaturze Apostolskiej i przeniesiony z klasztoru w Warszawie na Jasną Górę z dniem 10.05.2013 r., l.dz. 99/13.

  1. Janczura Józefprzeniesiony z klasztoru św. Barbary w Częstochowie do klasztoru we Włodawie z dniem 17.05.2013 r., l.dz. 112/13.




III. Różne

1.      W dniu 7 kwietnia br. w Kamensku na Chorwacji na ręce O. Korneliusza Glogović, Quasi-Prowincjała, śluby wieczyste złożył br. Ivan Šarić.
2.      W dniu 8 kwietnia br. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze na ręce N.O. Generała Izydora Matuszewskiego śluby wieczyste złożyli następujący bracia klerycy: Paweł Kaczmarek, Adam Czuszel, Tadeusz Słoniak, Łukasz Biedalak i Tomasz Leśniewski.
3.      W dniu 9 kwietnia br. odbyła się na Jasnej Górze uroczystość imienin N.O. Generała Izydora Matuszewskiego z udziałem przeorów, przełożonych i delegatów naszych placówek.
4.      W dniu 10 kwietnia br. odbyło się na Jasnej Górze spotkanie przeorów i przełożonych naszych placówek z Polski i innych krajów, nie wchodzących w skład prowincji Zakonu.
5.      W dniach 12-13 kwietnia br. na Jasnej Górze odbyło się pod kierunkiem O. Piotra Polka, Definitora generalnego, spotkanie formacyjne dla Młodych Ojców.
6.      W dniach 27.04. – 04.05. br. O. Arnold Chrapkowski, Wikariusz generalny, w towarzystwie O. Mariana Waligóry przeprowadził wizytację domów Quasi-Prowincji na Chorwacji
7.      W dniu 8 maja br. w Bazylice Mniejszej p.w. św. Michała Archanioła i św. Stanisław Biskupa i Męczennika, z rąk O. Bp Stanisława Dziuby, Ordynariusza Diecezji Umzimkulu w RPA następujący bracia klerycy otrzymali święcenia diakonatu:
Br. Paweł Kaczmerk
Br. Adam Czuszel
Br. Tadeusz Słoniak
Br. Łukasz Biedalak
Br. Tomasz Leśniewski
Br. Ivan Šarić
W uroczystościach tych uczestniczył N.O. Generał Izydor Matuszewski wraz z O. Janem Bernym, Sekretarzem generalnym.
8.      W dniach 9-11 maja br. O. Piotr Polek, Definitor generalny, przeprowadził wizytację kanoniczną klasztoru na Prima Porta w Rzymie.
9.      W dniu 12 maja br. N.O. Generał Izydor Matuszewski, przewodniczył Mszy św. w intencji Solenizantów sprawowanej w Bazylice Mniejszej na Krakowskiej Skałce oraz wziął udział w dorocznych uroczystościach ku czci św. Stanisława B. i M.
10.  W dniach 13-14 maja br. O. Piotr Polek, Definitor generalny, przeprowadził wizytację kanoniczną klasztoru w Rzymie przy Via Alcamo.
11.  W dniach 14-15 maja br. N.O. Generał Izydor Matuszewski uczestniczył w 130 zebraniu plenarnym KWPZM w Zduńskiej Woli.
12.  W dniu 17 maja br. O. Dariusz Cichor, Definitor generalny wziął udział w uroczystościach ku czci O. Augustyna Kordeckiego w Iwanowicach, miejscu urodzenia bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry podczas wojny szwedzkiej w 1655 r.
13.  W dniu 18 maja br. O. Dariusz Cichor, Definitor generalny, jako przedstawiciel Zarządu generalnego wziął udział w uroczystościach odsłonięcia obelisku ku czci Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, żołnierza konspiracyjnych oddziałów walczących z reżimem komunistycznym w Częstochowie.
14.  W dniach 22-25 maja br. O. Arnold Chrapkowski, Wikariusz generalny, uczestniczył w spotkaniu Unione Superiori Generali w Rzymie.
15.  W dniu 25 maja br. w Bazylice Jasnogórskiej odbyły się święcenia prezbiteratu, których udzielił Jego Ekscelencja Ks. Abp. Wacław Depo, Metropolita Częstochowski. Przyjmującymi święcenia byli:
Br. dk. Łukasz Flader
Br. dk. Andrzej Błasik
Br. dk. Łukasz Kręgiel
Br. dk. Grzegorz Oskwarek
Br. dk. Bartłomiej Maziarka
16.  W dniu 7 czerwca br. O. Arnold Chrapkowski, Wikariusz generalny, przewodniczył uroczystej Mszy św. odpustowej ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz wygłosił okolicznościowe kazanie w kościele NSPJ w Trnavie.
17.  W dniach 8-10 czerwca br. O. Arnold Chrapkowski, Wikariusz generalny, w towarzystwie O. Michała Bortnika przeprowadził wizytację kanoniczną domu zakonnego w Trnavie.
18.  W dniach 10-11 czerwca br. O. Arnold Chrapkowski, Wikariusz generalny, w towarzystwie O. Michała Bortnika przeprowadził wizytację kanoniczną domu zakonnego w Topoľcanach.
19.  W dniach 12-14 czerwca br. O. Arnold Chrapkowski, Wikariusz generalny, w towarzystwie O. Michała Bortnika przeprowadził wizytację kanoniczną domu zakonnego we Vranovie.
20.  W dniu 13 czerwca br. O. Dariusz Cichor, Definitor generalny, wziął udział jako przedstawiciel Zarządu generalnego w uroczystościach 50-lecia święceń kapłańskich bpa Pacyfika Dydycza OFM Cap, ordynariusza drohiczyńskiego.
21.  W dniach 15-22 czerwca br. O. Piotr Polek, Definitor generalny przeprowadził wizytację kanoniczną domów zakonnych na Ukrainie w Brovarach, w Kamieńcu Podolskim, w Różynie i w Satanowie.
22.  W dniu 16 czerwca br. N.O. Generał Izydor Matuszewski wraz z O. Janem Bernym, Sekretarzem generalnym, oraz O. Krystianem Gwioździkiem wziął udział w Ingresie Abp Jana Kupnego do Katedry Wrocławskiej.
23.  W dniu 16 czerwca br. O. Dariusz Cichor, Definitor generalny, wziął udział – w imieniu N.O. Generała – w zakończeniu zjazdu członkiń Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Częstochowie, gdzie przewodniczył uroczystej Mszy św. oraz wygłosił okolicznościową homilię.
24.  W dniach 17-20 czerwca br. O. Darusz Cichor, Definitor generalny, przeprowadził wizytację kanoniczną klasztoru nowicjackiego w Żarkach-Leśniowie.
25.  W dniu 23 czerwca br. N.O. Generał Izydor Matuszewski wraz z O. Janem Bednarzem, Administratorem generalnym, wziął udział w uroczystościach poświęcenia Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie.
26.  W dniu 24 czerwca br. N.O. Generał Izydor Matuszewski wraz z O. Dariuszem Cichorem, Definitorem generalnym oraz O. Janem Bednarzem, Administratorem generalnym wziął udział w uroczystościach 560-lecia fundacji klasztoru Paulinów w Oporowie i odpuście parafialnym.
27.  W dniu 26 czerwca br. w WSD Zakonu paulinów w Krakowie na Skałce odbyła się Rada Pedagogiczna na zakończenie roku akademickiego 2012/2013. Wzięli w niej udział N.O. Generał Izydor Matuszewski, O. Arnold Chrapkowski, Wikariusz generalny oraz O. Dariusz Cichor, Definitor generalny.
28.  W dniach 29.06 – 06.07. br. odbyły się w Mochowie rekolekcje oraz dni formacyjne dla braci zakonnych (juniorystów i po ślubach wieczystych podlegających formacji do lat pięciu). Rekolekcje poprowadził O. dr Nikodem Kilnar.
29.  W dniach 30.06. – 07.07. br. w Łukęcinie odbyły się rekolekcje dla „Młodych Ojców”. Rekolekcje poprowadził O. Bogdan Waliczek.